Kuchnia śródziemnomorska

Kuchnia śródziemnomorska kładzie przede wszystkim nacisk na pokarmy świeże, mało przetworzone i najlepiej pochodzenia lokalnego, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Dieta ta zaliczana jest do tzw. diet naturalnych – co oznacza, że można stosować ją całe życie! Dieta śródziemnomorska nie jest jakimś specyficznym planem czy programem dietetycznym, ale stylem życia, do którego będziemy Państwa zachęcać.

Pragniemy zaserwować Państwu zdrowe, zróżnicowane, kolorowe i przede wszystkim smakowite posiłki. Serdecznie zapraszamy w podróż smakową po Grecji, Włoszech i Hiszpanii - czyli niech żyje kuchnia śródziemnomorska!

Dietę śródziemnomorską najlepiej opisać za pomocą kilku przymiotników: bardzo różnorodna, smaczna, lekka, prosta i bardzo zdrowa. Specyfiką kuchni śródziemnomorskiej traktowanej całościowo jest bez wątpienia częste stosowanie surowych i gotowanych warzyw - przede wszystkim pomidorów, papryki, bakłażanów, cukinii, cebuli, czosnku, ogórków oraz charakterystycznych dla tego regionu geograficznego aromatycznych ziół. Nic więc dziwnego, iż dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych, a przez niektórych - za najzdrowszą z diet. Kuchnia ta opiera się przede wszystkim na spożywaniu dużej ilości warzyw, gruboziarnistego pieczywa i ograniczaniu czerwonego mięsa i tłustych sosów i serów. Sałatki śródziemnomorskie to kwintesencja zalet tej kuchni - zdrowe, lekkie i smaczne, sprawdzają się świetnie - w zależności od składników - jako przystawka, danie główne czy kolacja.


Na kuchnię basenu Morza Śródziemnomorskiego składają się przede wszystkim kuchnie: włoska, grecka, hiszpańska, prowansalska oraz kuchnia turecka, tunezyjska i marokańska. Od razu widać, iż takie bogactwo narodów i kultur musiało wnieść także do kuchni śródziemnomorskiej różnorodność i wyrazistość.


Kuchnia Włochów to przede wszystkim najróżniejsze potrawy ze świeżych lub gotowanych warzyw, częste używanie oliwy z oliwek, pomidorów i aromatycznych ziół - bazylii, oregano, tymianku, rozmarynu. W kuchni hiszpańskiej poczujemy przede wszystkim pomidory, paprykę, ryż i szafran - dwa ostatnie składniki wprowadzili do kuchni hiszpańskiej Arabowie. Słynne jest także zupa-chłodnik gazpacho. Grecka kuchnia kojarzy się nam natychmiast z sałatką grecką, której specyficzny smak pochodzi od sera feta i oliwek. Południe Francji, czyli Prowansja, oferuje nam aromatyczną kuchnię pachnącą ziołami, pomidorami, bakłażanami i czosnkiem. Stamtąd pochodzi specyfik kuchni śródziemnomorskiej - zupa rybna bouillabaisse. Kuchnia Tunezji - bardzo pikantna - to przede wszystkim smak chilli, czosnku, kminku i kaszki kuskus, a przysmaki marokańskie pachną kminkiem, szafranem, cynamonem, miętą, sezamem i papryką.


CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

KUCHNI ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ

  • dużo warzyw i owoców
  • dużo pełnoziarnistych produktów zbożowych
  • częste spożycie oliwy z oliwek
  • dużo nasion strączkowych
  • dużo naturalnych ziół
  • średnie lub duże spożycie ryb
  • umiarkowane spożycie mleka
  • małe spożycie czerwonego mięsaZAPRASZAMY  NA RADOSNĄ KULINARNĄ PRZYGODĘ!ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

 


Zalety kuchni śródziemnomorskiej Badania potwierdziły, że osoby, które odżywiają się na sposób śródziemnomorski rzadziej chorują i żyją dłużej. Kuchnia śródziemnomorska wzmacnia system odpornościowy, pozwala zachować kondycję fizyczną i doskonałe samopoczucie. więcej