Tańcz dla linii i radości

Magdalena Nagrodzka


„Taniec to jedna z nielicznych dziedzin życia, w której angażujemy się zarówno ciałem, duszą, jak i umysłem”- powiedział kiedyś Maurice Béjart - wielki tancerz i francuski twórca baletu XX wieku uznawany za jednego z najważniejszych choreografów na świecie. I to prawda.

Nie łatwo jest wymienić wszystkie korzyści, które przynosi taniec, bo ta forma aktywności potrafi wiele zdziałać dla naszego organizmu. Od dawna twierdzi się, że taniec jest idealnym połączeniem muzyki, ruchu, intelektu i emocji. Zatem każdy kto pragnie osiągnąć piękną, harmonijną sylwetkę, poprawić swój nastrój i zwiększyć pewność siebie, a także uzyskać dobrą kondycję powinien zdecydować się na taniec!

Korzyści dla ciała

Taniecto nie tylko doskonały sposób na spędzenie przyjemnych chwil aktywnie, który pozwala na oderwanie się od codziennych problemów. Taniec daje przede wszystkim zastrzyk doskonałej energii - kontroluje stres i jak żaden inny sport nie wyrabia w takim stopniu wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Regularne treningi znacząco poprawiają stan naszego zdrowia - ciało staje się bardziej plastyczne i jędrne.

Taniec może okazać się także doskonałym lekarzem. Regularne lekcje zwiększają koordynację ruchową - wzmacniają mięśnie, szczególnie nóg i pośladków, kształtują sylwetkę oraz poprawiają ich siłę. W dużym stopniu wyrabia także wytrzymałość fizyczną. Przeprowadzone badania wskazują, że już po kilkumiesięcznym regularnym uprawianiu tego sportu wzrasta ilość tlenu i zmniejsza się poziom tkanki tłuszczowej.

Trenerzy podkreślają, że taniec to doskonały rzeźbiarz sylwetki. Taniec to ruch, a zatem systematyczne uczęszczanie na lekcje sprawia, że całe ciało nabiera sprężystości. Zaczynamy poruszać się lekko, płynnie i swobodnie. Łydki i uda stają się jędrne, a kolana i stopy szczuplejsze. I wreszcie taniec w przyjemny sposób pozwala spalić ogromne ilości kalorii, ponieważ dodatkowo sprzyja przemianie materii pobudzając pracę układu pokarmowego.

Ukojenie dla duszy

Taniec spełnia również inną ważną funkcję. to skuteczna forma terapii, dającą radość, energię i siłę, po prostu chęć do życia. Wirowanie na parkiecie pozwala uwierzyć w siebie. Będziemy bardziej się sobie podobać, a nasza samoocena podskoczy w górę. Godzina tańca przy żywiołowej muzyce poprawia nastrój i zwiększa pewność siebie. Podczas rytmicznych ruchów ciała uwalniają się coraz większe pokłady drzemiącej w organizmie energii, znika zmęczenie i znużenie oraz wraca radość życia. Mózg wytwarza hormony szczęścia, tzw. endorfiny i tym samym poprawia się nasz nastrój.

W tańcu nie ma znaczenia wiek i stopień sprawności. Tańczyć mogą wszyscy. I choć nie zawsze nam wychodzi, ruchy czasem bywają śmieszne i dziwne nie ma to znaczenia - najważniejsze jest nasze samopoczucie! Bo ważne jest to abyśmy czerpali z tego radość. A więc tańczmy na zdrowie!