Pozostań młody i zdrowy

 


Potencjał posiadania młodego ciała i niezniszczalnego zdrowia jest zapisany w naszych komórkach. Pytaniem jest czy potrafimy zmienić nasze schematy myślowe i w to uwierzyć.

Już ze szkoły wiemy,że ludzki organizm pracuje nieustannie i potrafi sam się regenerować. Komórki w naszym ciele nie pracują w nim przez całe nasze życie. Jedne z nich umierają  a inne dzielą się  tworząc  nowe. W związku z tym liczba komórek w naszym ciele jest codziennie  inna i wynosi od półtora do dwóch milionów komórek. W ciągu całego naszego życia przez nasz organizm przewija się ich ok. 70 ton, a w ciągu jednej zaledwie sekundy ma miejsce od dwudziestu do dwudziestu pięciu milionów podziałów komórek.

Codzienna odnowa komórek jest najlepszym przykładem na to, że ludzkie ciało jest zdolne do regeneracji we własnym zakresie. Dzięki niemu poszczególne narządy mogą funkcjonować prawidłowo i nawet po przebytych urazach powrócić do zdrowia. W przypadku zewnętrznej części naskórka pełna regeneracja następuje  w ciągu ok. czterech tygodni, natomiast wewnętrzna powierzchnia jelit potrzebuje zaledwie kilku dni by się całkowicie odnowić.

A więc czy na pewnio  starzenie się to nieodwracalny proces? Komórki ciała stale  się odnawiają, należy im tylko umożliwić ten  proces chociażby przestając powielać niekorzystne dla nas schematy myślowe. Przemiana starych przyzwyczajeń, włączenie nowych wzorów postępowania, wejście w kontakt ze swoimi organami i komórkami ciała, wypracowanie nowego sensu życia-to wszystko wymaga z naszej strony aktywnego działania. Zmiana nawyków najlepiej zadziała w połączeniu z aktywnością fizyczną, która jest nam bliższa bo bardziej namacalna.

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na długość i jakość życia. Ludzie regularnie uprawiający jakąkolwiek aktywność fizyczną wyglądają młodziej i są zdrowsi. Ostatnie badania naukowe pokazały, że ćwiczenia fizyczne stymulują powielanie się najmniej dojrzałych komórek macierzystych, które odpowiadają za odnawianie się tkanek i narządów w dorosłym organiźmie.

Starzenie się organizmu dokonuje się w komórkach naszego ciała poprzez zmniejszenie ich zdolność do regeneracji. Komórki stają się coraz mniej dotlenione i odżywione. Z wiekiem kurczą się i stopniowo zanikają w naszym organiźmie.

Dlatego też, dbajmy o dobrą kondycję ciała i równowagę wewnętrzną.

Dobrze odżywione i dotlenione ciało będzie się szybciej  regenerować a my osiągniemy radość i zadowolenie ciesząc się długim i aktywnym życiem.